Hepsifly, 13238 belge numarası ile TÜRSAB’a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentasıdır.
Hepsifly
Hesabım
Üye Ol
Giriş yap
Mardin
Uçuş ara
Mardin Havalimanı (MQM)
19.09.2021
Dönüş
1 Yolcu --- Ekonomi

Mardin Uçak Bileti

Medeniyetler ve kültürler beşiği olarak da anılan Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olarak biliniyor. Kültür gezilerinin vazgeçilmez isimlerinden biri olan Mardin manastırları, camileri, türbeleri ve kendine özgü mimari dokusu ile Türkiye’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mardin turunuz esnasında eski dönemlere doğru bir zaman yolculuğuna çıkarak içinde yer aldığınız tarihi dokunun tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Mardin’de Görülmesi Gereken Yerler

Mardin farklı kültürlerin ve dinlerin kültür beşiği olduğu için ziyaret edilmesi gereken çok sayıda manastır, kilise, türbe ve cami bulunuyor. Şehir iyi bir planlama yapılarak üç ila dört gün arasında gezilebiliyor. Mardin gezinize birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin Kalesi ile başlamanız öneriliyor. Günümüzde hala Süryaniler tarafından aktif olarak kullanılan Deyrulzafaran Manastırı görmeden geçmemeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi ile Ulu Cami görülmeye değer dini yapılar arasında yer alırken Deyrulumur Manastırı, Kırklar Kilisesi, Meryemana Kilisesi ve Patrikhanesi gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken diğer tarihi mekânlar olarak anılıyor.

Mardin’in köklü tarihine ait tüm bilgileri bir arada bulabileceğiniz Mardin Müzesi, Sabancı Mardin Kent Müzesi ile birlikte Dara Antik Kenti’ni de ziyaret etmeniz öneriler arasındaki yerini alıyor. Uzmanlar, Mardin’in “Kartal Yuvası” olarak da anılan Mardin Kalesi’nin 1.600 yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını aktarıyor. Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemesine rağmen Hamdaniler tarafından yeniden yapılan Mardin Kalesi’nin tarihinin 10. yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Mardin’e tamamen hakim konumda bulunan kale, doğal kaya üzerine eklentiler yapılması sayesinde eşsiz bir güzelliğe sahiplik ediyor. Perslilere, Sümerlere, Romalılara, Bizanslılara, Selçuklulara ve son olarak Osmanlılara kadar birçok döneme tanık olan Mardin Kalesi günümüzde ziyarete kapalı olmasına karşılık turizme kazandırma çalışmaları devam ediyor. Kaleyi yakından görmek istediğiniz takdirde kalenin hemen altında yer alan Zinciriye Medresesi’ne giriş yapılıp, buradan hem kaleye hem de Mardin’in o muhteşem panoramik atmosferine keyifle göz atılabiliyor. Mardin’e 5 kilometre uzaklıkta yer alan Deyrulzafaran Manastırı Süryaniler tarafından günümüzde de aktif bir şekilde okul ve dini merkez olarak kullanılıyor. Birçok tarihi olaya ev sahipliği yapan bu yapının en dikkat çekici yerlerinden birisi de tavanı olarak anılıyor. Manastırın tavanında yer alan taşlar birleştirilirken herhangi bir harç kullanılmamış olduğu biliniyor. Tavanının yanı sıra göz alıcı güzellikte bir avluya da sahip olan yapı, üç kattan oluşuyor. Manastırda kiliseler, sergi alanı, ve teras alanı da yer alıyor.

Mardin: Yöresel Tatlar Diyarı

Uçsuz bucaksız Mezopotamya topraklarına karşı çay ve kahve keyfi yapabileceğiniz mekanlardan bir tanesi de Asude-i Merdin. Teras katı ise Ulu Camii ve Mezopotamya ovasına bakıyor. Yeni tatlar denemeyi seven gezginlere ise Mihrimah Sultan Kahvesi’ni denemeleri öneriliyor. Diğer mekânlarda olduğu gibi burada da kahveler telkâri işlemeli ve kapaklı fincanlarda servis ediliyor. Geleneksel Mardin mutfağına ait yemek yemek isteyen gezginlere ise Cercis Murat Konağı önerilen mekânlar arasında yer alıyor. Eğer kebap yemekten hoşlanıyorsanız Kebapçı Yusuf Usta ve Rıdo Mardin mutfağının eşsiz kebaplarını sizler için sunuyor.

Mardin’e Ulaşım

Mardin’in büyükşehirlere olan uzaklığı havayolu ulaşımını hem yerli turistler hem de yabancı turistler açısından cazip kılıyor. Mardin Havalimanı şehre 20 kilometre yer alıyor. açıldığı. Ankara Mardin arası uçakla 1 saat 25 dakika, İstanbul Mardin arası uçakla 1 saat 55 dakika, İzmir Mardin arası ise uçakla 1 saat 55 dakika sürüyor. Bunun yanı sıra Mardin’de şehir içi ulaşımı sağlayabileceğiniz halk otobüsleri ve minibüsler de bulunuyor. M1, M2, M3 olarak isimlendirilen otobüsleri kullanarak da Yenişehir ve Eski Mardin arasında seyahat etme imkânı yer alıyor. Fakat Eski Mardin’de sokaklar oldukça dar olduğu için şahsi araç ile gezmek için uygun bulunmuyor.

Mardin’de Alışveriş

Farklı kokular taşıyan sabunları seviyorsanız Mardin’in şifası ile ünlü ünlü Bıttım sabununu almanız öneriliyor. Mardin’de yetiştirilen lezzetli nohutlar ile yapılan Mardin leblebisi yöresel tatlardan hoşlanan turistlerin yakın markajına giriyor. Mardin denince akla gelen bir diğer lezzet ise mavi badem şekeri olarak biliniyor. Yörede yetişen ve iri olan bademler seçilerek Lahor isimli bitkinin kökünden elde edilen boya ile boyanıyor ve bademler bu sayede mavi renge kavuşuyor.

 

Merak edilenler