Hepsifly, 13238 belge numarası ile TÜRSAB’a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentasıdır.
Hepsifly
Hesabım
Üye Ol
Giriş yap
İstanbul
Uçuş ara
İstanbul(Tümü)
Bakü (GYD-Haydar Aliyev Uluslararası)
19.09.2021
Dönüş
1 Yolcu --- Ekonomi

İstanbul Bakü Uçak Bileti

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, tarihi dokusuyla ve görkemli mimarisiyle dikkat çeken şehirler arasındadır. Hazar Denizi kıyısındaki lokasyonu, zengin kültürel hayatı ve ışıltılı şehir manzaraları ile Kafkaslar’ın en güzel şehirlerinden birisidir. Bölgenin en önemli kültür ve ticaret merkezleri arasındaki bu şehir, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi kendine çeker.

Bakü sokaklarında dolaşırken Arap, Osmanlı ve Rus kültürlerinin izlerini görebilmeniz mümkündür. Sovyet döneminden kalma yapılar ile buluşan çağdaş mimari örnekleri şehrin atmosferini farklı kılar. Şehir sokaklarını yürüyerek dolaşabilir, görmek istediğiniz pek çok farklı yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şehrin tarihi merkezi dışında kalan yerler için gelişmiş ulaşım ağı sayesinde metro, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Sizler de etkileyici kültürel dokusu ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Bakü’yü keşfetmek için İstanbul Bakü uçak bileti alabilir, kendinize ve sevdiklerinize keyifli bir tatil planı hazırlayabilirsiniz.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü’yü dolaşmaya şehrin ilk yerleşim yerleri arasındaki İçeri Şehir’den başlayabilirsiniz. Yapılan kazılardan sonra bu bölgenin ilk yerleşiminin Tunç Devri’ne kadar uzandığı belirlenmiştir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan İçeri Şehir, yalnızca ülkenin değil, dünyanın da en eski yerleşim yerlerindendir. Tarihi surlar, kiliseler, hanlar, hamamlar gibi yapıların yer aldığı bölgede kafeler, restoranlar ve el yapımı ürünler satan pek çok farklı dükkan bulabilirsiniz.

İçeri Şehir sınırlarında yer alan Kız Kulesi de Bakü’de görülmesi gereken yerlerdendir. 12. yüzyıldan kalma eski bir Zerdüşt tapınağı olan bu yer 27 metre yüksekliğindedir. İçeri Şehir’de Şirvanşahlar Sarayı’nı da mutlaka görmelisiniz. Burası 15. yüzyılda inşa edilen Doğu’nun en görkemli yapılarındadır.

Bakü sahil şeridi paralelinde uzanan 1909 yılında açılmış Bakü Bulvarı, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en uzun bayrağının yer aldığı Devlet Bayrağı Meydanı, şehrin en yüksek yapılarından Alev Kuleleri, sanat müzesi olan Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Bakü’de görebileceğiniz yerlerden başlıca olanlarıdır.

Çağdaş mimarinin örneklerinden Zaha Hadid tasarımı olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü’nün en etkileyici ve özgün modern yapıları arasındadır. Bu yapı konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bölümlerine ev sahipliği yapar. Şehir merkezine 30 km uzaklıktaki Surakhani Kasabası’nda yer alan Ateşgah, günümüze ulaşan 3 Mecusi tapınağından biridir.

Bakü’de Popüler Restoranlar / Alışveriş Yerleri

Türk mutfağı ile benzerlik gösteren Azerbaycan mutfağında et yemekleri, hamur işleri, dolmalar ve pilav çeşitleri ağırlıktadır. Bakü’de yer alan ünlü restoranlarda bölgeye özgü bir şeyler atıştırmak isterseniz kıymalı ya da peynirli iç ile yapılan bir çeşit mantı çorbası olan düşbereyi tadabilirsiniz. Bölgenin bir diğer özel yemeği olan qutab da yoğurt ve yeşillikler ile hazırlanan çorbalardan hoşlanan kişilerin pek çok farklı restaurantta tadabileceği lezzetler arasındadır. Çay kültürü olan şehirde restoranlarda siyah çay isterseniz keklik otu ile beraber demlemen lezzetli bir çay içmeye hazır olmalısınız.

Alışveriş açısından zengin seçenekler sunan şehirde çok sayıda alışveriş merkezi bulabilmeniz mümkündür. Alışveriş caddeleriyle meşhur olan bölgeler arasında Nizamiye Caddesi ve Fıskiye Meydanı yer alır. Bu caddeler yayalara açık olduğu için rahatlıkla alışveriş yapmanız mümkündür. Geleneksel ürünler için İçeri Şehir’i tercih edebilirsiniz.

Bakü’de Ulaşım

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezi ulaşmak için yarım saat aralıklar ile hizmet veren otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsleri kullanarak şehir merkezinde yer alan Vurğun Park’a 50 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için araç kiralayabilir veya taksileri de tercih edebilirsiniz.

Bakü şehir içi ulaşımı için otobüs, metro, minibüs ve taksileri kullanabilirsiniz. Otobüs ve minibüslerde kartlı sistemler kullanılır. Biletinizi araca binince içerideki görevliden alabilirsiniz. Toplu taşıma haricinde şehirde yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehirdeki gezilecek yerler birbirlerinden uzak olmadığı için Bakü’yü yaya olarak da keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Merak edilenler