Hepsifly, 13238 belge numarası ile TÜRSAB’a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentasıdır.
Hepsifly
Hesabım
Üye Ol
Giriş yap
Bakü
Uçuş ara
Bakü (GYD-Haydar Aliyev Uluslararası)
19.09.2021
Dönüş
1 Yolcu --- Ekonomi

Bakü Uçak Bileti

Kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin en turistik şehri olarak kabul edilen Bakü, gerek coğrafi gerekse kültürel yakınlık sayesinde çok sayıda Türk turist ağırlıyor. Bakü, isteğiniz ne olursa olsun o isteği başarıyla karşılıyor çünkü şehir eğlenceden mimariye, parklardan saray ve müzelere kadar her anlamda ziyaretçilerinden tam puan alıyor. Bakü'yü diğer seyahat destinasyonlarından ayıran önemli bir özelliği de Türkiye'ye oldukça yakın olması olarak biliniyor. Bakü uçak bileti satın alarak yapacağınız kısa bir yolculuk, Bakü'deki güzellikleri görmeniz için yeterli.

Bakü'de Gezilecek Yerler

Avrupa şehirlerinde görmeye alışkın olduğunuz "Old Town" olgusunun Bakü'deki örneğini teşkil eden İçeri Şehir (Icheri Sherer), şehrin en turistik bölgesini oluşturuyor. Tarihsel anlamdaki önemini gözler önüne seren bu eski yerleşim yerinin geçmişi sanıldığından da eskiye dayanıyor. Paleolitik dönemden izler de barındıran bu bölge, devlet tarafından özenle korunuyor. UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne dahil ettiği bu turistik bölgenin Bakü'de gezilecek ilk yer olduğu ifade ediliyor.

Bakü'de gezmeniz gereken pek çok yer daha var. Ateşgah, Şirvanşahlar Sarayı, Kobustan Milli Parkı gibi sayısız güzellik Bakü'de ziyaretçilerini bekliyor. Ateşgah, Zerdüştlük hakkında ilgi ya da bilgisi olanlar için eşsiz bir deneyim yaşatırken Şirvanşahlar Sarayı bölgenin mimarisini, kobustan Milli Parkı ise bölgenin ihtişamlı doğasını gözler önüne seriyor. Her bir yapı ya da bölge kendine has özellikler barındırıyor ancak Ateşgah, dünya üzerindeki üç Mecusi tapınağından biri olması sebebiyle oldukça önemli görünüyor. Bakü Ateşgahı'na gitmek için araç kullanmanız gerekiyor çünkü bu dini mabet şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta.

Bakü'de Popüler Restaurantlar / Alışveriş Yerleri

Azerbaycan'ın mutfağı Türk mutfağına büyük ölçüde benziyor ancak Rus etkisi kendisini yemekler üzerinde de gösteriyor. Bu durum Azerbaycan mutfağını zengin bir hale getiriyor. Turistler tarafından da övgü ile karşılanan ülke mutfağının vazgeçilmez lezzetlerini denemek isteyenler için Nergiz Restaurant biçilmez bir kaftan. Fountain Meydanı yakınlarında yer alan bu yerel restoranda Azerbaycan mutfağının yanı sıra Rus ve Gürcü mutfaklarının en başarılı yemeklerini de deneyebilirsiniz. Geleneksel bir atmosfere tanıklık etmek isterseniz, Qazmaq Cafe & Restaurant sizin için doğru adres olacaktır, çünkü bu mekan iç dekorasyonu sayesinde giderek daha da popülerleşiyor.

Tabiri caizse bir metropol görünümünde olan Bakü, alışveriş konusunda da bir hayli fazla seçenek sunuyor. Nizami Caddesi yapılacak alışverişler için akla ilk gelen bölge olurken Azerbaycan'ın ünlü halı ve kilimleri genellikle çarşı bölgelerinde satılıyor. Otantik hediyelik eşyaların da turistik pek çok noktada bulunabileceği Bakü hiçbir turisti eli boş göndermiyor.

Bakü'de Ulaşım

Bakü'nün uluslararası havalimanı olan Haydar Aliyev Havalimanı, oldukça büyük ve düzenli bir yapıya sahip Şehir merkezinin yaklaşık 20 km dışında yer alan havalimanından merkezi lokasyonlara ulaşmak için turistlerin karşısına iki ayrı seçenek çıkıyor. Turistler şehir merkezine ya taksiyle ya da otobüslerle gidiyor. Otobüs için bilet almak gerekirken taksilerde ise pazarlıktan vazgeçmemeniz tavsiye ediliyor.

Bakü'deki ulaşım konusunda ise gayet konforlu seçenekler söz konusu. Şehrin ulaşımı hayli planlı bir izlenim verirken ziyaretçilerin karşısına metro, otobüs, taksi gibi pek çok seçenek de çıkıyor. Otobüslerin yanı sıra minibüsler de en sık kullanılan toplu taşıma araçları arasında yer alıyor. Hemen her sokağa giren minibüsler ekonomik olması nedeniyle bir adım öne çıkıyor. Minibüslerde de tıpkı otobüslerde olduğu gibi kart geçiyor ve bu biniş kartları yolculuk sırasında şoförden kolayca satın alınabiliyor.

Merak edilenler